The European Code Week
Strach, zamknięcie na innych, żal, nadmierne zaangażowanie, samotność, strata, zawód miłosny czy tęsknota - co łączy te wszystkie hasła? Na to pytanie pomógł uczniom klasy V odpowiedzieć Photon - robot edukacyjny. Podczas zajęć języka polskiego uczniowie najpierw musieli tak nim sterować, by, odkrywając wszystkie wymienione hasła, zobaczyć, iż pod białymi kartkami znajduje się napis złamane serce. To ono bowiem było tematem zajęć, podczas których dzieci we fragmentach omawiały utwór Roksana Jędrzejewska-Wróbel, która w zeszłym roku gościła w naszej szkole, pt. Pracownia Aurory. Prócz doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem, piątoklasiści uczyli się również odczytywać sens dosłowny i przenośny w tekście literackim, a także dowiedzieli się, czym jest przenośnia. Tłumaczyli oni międy innymi zwroty takie jak: przyjaciel od serca, cłowiek o zimnym sercu, z lekkim sercem oraz w głębi serca. Robot, wydający dźwięki współczucia z powodu złamanego serca oraz zmieniający kolory, gościł na lekcji języka polskiego w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, EU Code Week, czyli oddolnej inicjatywy, promującej programowanie i umiejętności cyfrowe. Choć rozpoczyna się on dopiero 14 października, klasa piąta tydzień wcześniej zainaugurowała obchody przedsięwzięcia podjętego w naszej szkole.
Najmłodsze klasy szkoły podstawowej zrealizowały temat w różny sposób. Klasy Ib oraz III kodowaly i odkodowywaly w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem ciekawych ćwiczeń w formie papierowej. W klasie Ia działanie oparte zostało głównie na figurach geometrycznych, uczniowie kolorowali według zauważonego rytmu, zamalowywanie pola w diagramach według podanych kodów oraz odkodowywali ukryty obrazek. Klasa IIb karty pracy połączyła z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, tworząc pięknego motyla. W klasie IIa na zajęciach pojawił się natomiast robot - znany już dzieciom Photon. Wykorzystując przeróżne programy i efekty - świetlne, dźwiękowe oraz umiejętność przemieszczania się w określonym kierunku, robot rysował uczniom jesienne liście. Całość połączona była bowiem z tematyką trwającej obecnie pory roku. Po omówieniu jej charakterystycznych cech, Photon starał się jak mógł, by stworzyć liście kasztanowca, lipy czy klonu, pokazując tym samym, że w swoim działaniu nie jest doskonały i nigdy nie zastąpi człowieka. Takie połączenie wiedzy przyrodniczej z cyfrowym światem bardzo się dzieciom podobało. Uczniowie odnaleźli również na mapie zgłoszone w naszej szkole wydarzenie.
Choć na kolejny Code Week trzeba będzie czekać cały rok, to programowanie na pewno będzie towarzyszyć uczniom w codziennej nauce.
https://www.facebook.com/hashtag/codeweekpl
https://www.facebook.com/hashtag/codeweek
Ewelina Orpel