Utworzono dnia 16.11.2023

W czwartkowe przedpołudnie, 16 listopada 2023 r., szkolną bibliotekę odwiedziły postaci, m.in. z bajek, baśni i legend. Był Czerwony Kapturek, Arielka, Elza, a nawet Super Zings. Spod wspaniałych i pomysłowych przebrań, przygotowanych przez zaangażowanych rodziców, rozpoznać można było tegorocznych uczniów klasy Ia, którzy dzisiaj uroczyście pasowani zostali na czytelników biblioteki szkolnej. Do szkolnej biblioteki dzieci przybyły... karetą.
Najpierw wszyscy wysłuchali prośby książki, która zwróciła się do nich w następujący sposób:
Nie pisz i nie rysuj
nic na moich kartkach,
bo jeśli mnie zniszczysz,
nie będę nic warta.
Nie zaginaj rogów
i dbaj o okładkę,
gdy przerwiesz czytanie,
włóż we mnie zakładkę.
Nie czytaj mnie w wannie
albo przy jedzeniu,
żebym nie uległa
przypadkiem zniszczeniu.
Zanim po mnie sięgniesz
zawsze umyj ręce,
a będę cię cieszyć
sto lat albo więcej.

Odpowiedzią na książkowe zalecenia było uroczyste przyżeczenie, jakie złożyły dzieci, obiecując tym samym, że zawsze, jako czytelnicy, będą szanować książki i o nie dbać:
My uczniowie pierwszej klasy
Tobie, Książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Twoich rad i wskazówek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!
Obiecujemy!

Aktu pasowania na czytelnika dokonał nauczyciel-bibliotekarz, pani Zofia Szkiełka wielkim ołówkiem, trzymającym w ręku zakładkę do książki.
Na zakończenie pierwszaki otrzymały dyplom oraz specjalne wyprawki czytelnicze, które dostały od Instytutu Książki w ramach kampanii Mała książka - wielki człowiek, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej. By zachęcić dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych - rodziców, dziadków, rówieśników i nauczycieli, pierwszoklasiści otrzymali pakiet dwóch książek:
Wnuczka antykwariuszka - książkę autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki, Justyny Bednarek, z ilustracjami Emilii Dziubak oraz
Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! - broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Mamy nadzieję, że uczniowie klasy Ia, tym razem jako pełnoprawni czytelnicy szkolnej biblioteki, często będą odwiedzać dom książek, dzięki czemu rozbudzać będą dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wieszy i stałego poszerzaia horyzontów.
Pani Zosia obdarowała dzieci pysznymi lizakami, a chętni mogli wypożyczyć książki z serii Czytam bez mamy, dopasowane do ich poziomu edukacji.
Wracając ze szkolnej biblioteki, dzieci odwiedziły również kącić bookcrossing'u, który znajduje się w naszej szkole, utrwalając poznaną już w przedszkolu ideę akcji, by pozwolić kiążkom żyć.

Powodzenia w nauce czytania, Drogie Pierwszaki!

Ewelina Orpel, Zofia Szkiełka

#wielkiczlowiek