Niektórzy lubią poezję - nawet przedszkolaki

Utworzono dnia 30.06.2023

W pierwszym tygodniu wakacji absolwenci grupy Pszczoły Publicznego Przedszkola Samorządowego w Blizanowie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Blizanowie w poszukiwaniu wakacyjnych lektur. Wśród prezentowanych książek z działu dziecięcego była bogato ilustrowana, przybliżająca życie i twórczość poetki Wisławy Szymborskiej, której setne urodziny przypadają 2 lipca i uchwałą Senatu RP jest patronką tego roku. Paulina Wróblewska – dyrektor GBP w Blizanowie zachęciła dzieci do wykonania kartek urodzinowych, laurek dla noblistki, pokazując ilustracje Joanny Rusinek zawarte w książce Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci jej brata, sekretarza Szymborskiej, Michała Rusinka. Wychowawczyni grupy Ewelina Orpel wypożyczyła tę książkę, by czytać ją dzieciom w blizanowskim przedszkolu i przeprowadziła zajęcia, których efektem były prace plastyczne (kolaże, wyklejanki) na urodziny Szymborskiej. Dziewczynki, z tej grupy śpiewały Nic dwa razy się nie zdarza podczas wizyty w Bibliotece, a parę dni temu podczas zakończenia swojej edukacji przedszkolnej. Ich wychowawczyni podkreślała wtedy, że po poezję Wisławy Szymborskiej sięgały wokalistki różnych pokoleń: Łucja Prus, Kora, a obecnie rekordy sprzedaży bije album Sanah śpiewa Poezyje. Zacytowała też fragment wiersza Miłość od pierwszego wejrzenia w kontekście kontynuacji nauki Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła to również cytat z autorki trzynastu tomów poetyckich, która dużo czytała i zamieszczała felietony na łamach prasy w cyklu Lektury nadobowiązkowe.

P. Wróblewska
(

_________________________________________________________________________________________________________

Niektórzy lubią poezję... Nawet przedszkolaki...

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

W piątek, 30 czerwca, przedstawiciele grupy Pszczoły, obecni w tym dniu w placówce, zmierzyli się z poezją. I to poezją nie byle jaką, bo sięgnęli oni po twórczość staroświeckiej jak przecinek autorki paru wierszy, Wisławy Szymborskiej. Po tym, jak przyszli pierwszoklasiści wysłuchali fragmentu publikacji Michała Rusinka wypożyczonej podczas ostatniej wizyty w bibliotece Gbp W Blizanowie, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci, który to z humorem, ale i poważnie, przedstawił historię polskiej noblistki, zapoznali się oni z wierszem Mała dziewczynka ściąga obrus, czytanym przez samą Szymborską (https://www.youtube.com/watch?v=XAd_VPzVM2o). Dziewczynki, wraz z wersją polskiej wokalistki, Sanah, zaśpiewały również fragment utworu Nic dwa razy z albumu Poezyje. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kartki urodzinowe / laurki dla Wisławy Szymborskiej, do których wykonania inspiracją były ilustracje Joanny Rusinek.

Wszystko to z okazji setnej rocznicy urodzin patronki roku 2023, Wisławy Szymborskiej, która przypada w niedzielę, 2 lipca.

Oby zapał do poezji dzieciom nie minął, oby należały do mniejszości i poetyckich niektórych, bo przecież czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

E. Orpel

Informacja o tym, iż absolwenci przedszkola wynonali laurki na urodziny Szybborskiej, znalazła się również w lokalnej prasie. Więcej na: https://zyciekalisza.pl/artykul/przedszkolaki-pamietaly/1452186

Utworzono: 30.07.2023