Międzynarodowy Dzień Empatii

Utworzono dnia 02.10.2023

Poniedziałek, 2 października, upłynął uczniom klasy Ia w atmosferze uśmiechu, życzliwości, a także doskonalenia umiejętności rozumienia emocji innych. Wszystko to za sprawą przypadającego właśnie wówczas Międzynarodowego Dnia Empatii. Był to doskonały moment na to, by zainaugurować projekt ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami, realizowany w ramach Cyfrowej Szkoły w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Projekt ten stanowi wprowadzenie do dialogu z dzieckiem na temat funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami, bardziej lub mniej widocznymi. Ma za zadanie pokazać dzieciom świat ich rówieśników, wzbudzić w nich empatię, otworzyć na inność i problemy, które są wokół nich. Jego cele to wzbudzanie empatii i uwrażliwienie na różne potrzeby osób, które możemy spotkać w swoim życiu; budowanie świadomości społecznej na temat włączania osób z niepełnosprawnościami do aktywnego i niezależnego życia oraz wrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia. Dzięki edukacji włączającej, rozpoczętej już na etapie wczesnoszkolnym, mamy realny wpływ na wychowanie świadomych pokoleń, a skojarzenia ze słowem niepełnosprawność przestaną być pejoratywne. 

Niespełna tydzień po przypadającej w ostatnią niedzielę września Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego, dzieci wysłuchały opowiadań pt. Aparat oraz Szyfr, traktujących m.in. o niesłyszącym chłopcu, a także wzięły udział w okołotematycznych zajęciach. 

Ponadto pierwszaki zarażały empatią innych. W gabinetach dyrektora oraz wicedyrektora, w pokoju nauczycielskim, a także w salach lekcyjnych klas od 1 do 4 na drzwiach umieszczone zostały karteczki z miłym, dobrym i życzliwym słowem, które należało zabrać ze sobą, a następnie przekazać dalej. W zabawę zaangażowani zostali więc zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Zwieńczeniem zajęć było obejrzenie fragmentu filmu o emocjach pt. W głowie się nie mieści, dotyczącego empatii.

Zajęcia pokazały, że warto być empatycznym nie tylko od święta, lecz każdego dnia.

Starsze klasy poruszyły natomiast temat empatii na warsztatach. Dodatkowo - uczniowie z klas IV-VI - wzięli udział w akcji Empatia to dla mnie... Znaleźli się również zaangażowani ochotnicy, którzy wspólnie z psychologiem stworzyli kodeks pod hasłem Bądź empatyczny. Znalazł on następnie swoje miejsce przy gabinecie. Ma stanowić wskazówkę i motywować do empatycznego zachowania.

E. Orpel, K. Niemiec

Utworzono: 10.10.2023