Kaliszanka

Utworzono dnia 12.06.2023

12 czerwca 2023 r. dzieci z grup Biedronki, Motylki i Pszczółki udały się, pod opieką nauczycieli, do Fabryki Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka, znanej ze smacznych wafli o nazwie Grześki. Tam przywitała nas przedstawicielka zakładu, pani Agata Juszczak, i zaprosiła do zwiedzenia fabryki. Zgodnie z wymogami sanitarnymi musieliśmy założyć jednorazowe stroje ochronne oraz umyć ręce. Przedstawicielka zakładu, z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa, oprowadziła nas po halach produkcyjnych, przyjrzeliśmy się procesowi produkcyjnemu oraz obsłudze maszyn. Zobaczyliśmy cały proces technologiczny produkcji wafli począwszy od przyjęcia surowców, poprzez przygotowanie półproduktów, wypiek, aż do pakowania wyrobów gotowych. Wycieczka była bardzo pouczająca, poznaliśmy bowiem zasady funkcjonowania zakładu oraz zapoznaliśmy się z różnorodnością stanowisk pracy w przedsiębiorstwie.

Historia zakładu sięga roku 1892, kiedy to Kazimierz Mystkowski założył w Kaliszu Parową Fabrykę Pierników i Biszkoptów. Jej wyroby, po krótkim czasie, zyskały uznanie w całej Polsce, ze względu na ich wysoką jakość. Po II wojnie światowej fabryka zmieniła nazwę na Fabrykę Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka. Sprywatyzowana w 1992 r., od 2005 w grupie kapitałowej Jutrzenka, a obecnie Colian Holding. Zakład jest jednym z największych producentów wafli w czekoladzie w Polsce, produkuje, m.in. wafle Grześki.

Wizyta w Kaliszance była dla dzieci ciekawym doświadczeniem,  okazją, by poznać funkcjonowanie zakładu oraz różnorodnych stanowisk pracy w przedsiębiorstwie. Dziękujemy Pani Annie Kmieć za pomoc w organizacji tej edukacyjnej wycieczki, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

M. Rybarczyk, N. Wróblewska, J. Dudkowiak, E. Orpel

Utworzono: 19.06.2023