Herbatka dla Babci i Dziadka - uroczystość w klasach Ia i II

Utworzono dnia 23.01.2024

Halo! Przepraszam, która godzina?
Dzień babci i dziadka już się zaczyna.
Szybciej nogami ruszać musimy,
szybciej, ach szybciej, bo się spóźnimy!
Co to za hałas? Skąd tyle krzyku?
Każdy coś niesie w swoim koszyku.
Każdy jest taki strasznie przejęty!
Dla Babć i Dziadków mamy prezenty!

/D. Gellner/

Poniedziałkowe oraz wtorkowe przedpołudnie, 22 i 23 stycznia 2024 r., nabrało w naszej szkole szczególnego charakteru. Wszystko to za sprawą herbatki (i kawki), przy której mogły usiąść Babcie, a wraz z nimi Dziadkowie wnucząt z klas Ia oraz II. Jak co roku, nie zabrakło życzeń wypowiedzianych przez dzieci poprzez słowo, piosenkę, gest i taniec.

Klasa Ia, dla swoich Dziadków, wystąpiła w specjlnym, świątecznym odcinku Familiady. Nie zabrakło słynnej rzepki w czołówce programu, rywalizacji dwóch drużyn - babć i dziadków, żartu na miarę Karola Strasburgera, czy charakterystycznego machania na zakończenie programu. Wnuczęta złożyły życzenia, wyśpiewały Sto lat, a na końcu wszyscy wspólnie zasiedli do stołu, by miło spędzić czas przy kawie, herbacie i pysznym cieście przygotowanym na tę okoliczność przez rodziców. Wnuczęta obdarowały Gości herbatką w słoiczkach, a całość zwieńczył filmik przedstawiający zdjęcia Babć i Dziadków z pierwszakami. Do wspólnego śpiewu na tradycyjną melodię Szła dzieweczka do laseczka włączyli się wszyscy obecni, a Babcie i Dziadkowie mogli zmierzyć także swoje siły, tańcząc wraz z młodszymi do karnawałowych hitów. Uśmechnie schodził z twarzy zgromadzonych, a wśród zgromadzonych nie zabrakło także Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnrgo w Blizanowie Drugim - Pana Ireneusza Pietrzaka oraz Pani Agnieszki Jurek.

Uczniowie klasy drugiej gościli natomiast ukochanych Dziadków w szkole we wtorek. W wierszykach i piosenkach wyrazili  swoją wdzięczność za opiekę, troskę i poświęcony czas. Wnukowie: Podsłuchali przypadkiem jak rozmawia babcia z dziadkiem i wcielając się w role babć oraz dziadków odegrali kilka humorystycznych scenek z ich życia. Nie zabrakło oczywiście życzeń i tradycyjnego Sto lat. Wszyscy goście obdarowani zostali Konfiturą uczuć, czyli zamkniętymi w słoiczkach miłymi słowami napisanym przez wnuków, a płynącymi prosto z serc. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Rodzice przygotowali na tę okazję słodki poczęstunek.

I choć babcie i dziadkowie bywają różni - jedni noszą okulary, długie suknie i chodzą o lasce, a inni są aktywni zawodowo i towarzysko, nie jest im obcy laptop czy dotykowy telefon komórkowy i wolne weekendy spędzają w SPA, to jest jedna rzecz, która łączy wszystkie babcie i wszystkich dziadków - to młodość ducha.

Zatem z okazji ich święta wszystkim - wciąż młodym duchem - Babciom i Dziadkom uczniowie klas Ia i II składają najserdeczniejsze życzenia: zdrowia pozwalającego na aktywne życie i realizację swoich marzeń i pasji, wszelkiej pomyślności, optymizmu życiowego oraz niespotykanego szczęścia, które mogą dać tylko wnuczęta. Niech omijają ich troski i smutki dnia codziennego, a jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia rzeczy dotąd niespełnionych.

Co więcej:
O każdej dnia i roku porze zawsze uśmiechaj się, nasz drogi Seniorze!
Każdego ranka, gdy tylko wstaniesz, wpierw gimnastyka, potem śniadanie!
Nawet i lekarz z doświadczeń radzi - przejażdżka na rowerze Ci nie zawadzi!
Pogoń i wyścig pozostaw hartom - zdrowiem za pośpiech płacić nie warto!
Pozostaw innych problemów wiele i na codzienny wyrusz spacerek!
Nawet gdy w diecie przesadzisz odrobinkę, natychmiast połknij witaminkę!
Powtarzaj zawsze: Spoko, człowieku!, a sędziwego dożyjesz wieku!
Wnuczęta natomiast muszą pamiętać, że:
[...] okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać,
Czym są dla dziadków ich wnuczęta.
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie Dziadków swych i Babcie!
.

Za pomoc i zaangażowanie składamy również serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszych uroczystości.

Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości, realizowanej przez MEiN we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mającej na celu budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM, wykorzystujących technologię: zestaw nagłośnieniowy, kolumny, statywy.

Ewelina Orpel, Anna Szkudlarek

Utworzono: 24.01.2024