e-Twinning'owo i pocztowo

Utworzono dnia 27.03.2024

Granice mojego języka są granicami mojego świata. To, że warto je poszerzać, udowodnili uczniowie klasy 1A, którzy, przez cały marzec, doskonalili umiejętności językowe oraz plastyczno-techniczne, by wziąć udział w projekcie e-Twinning Easter cards exchange. eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych.

Dzieci własnoręcznie przygotowały kartki, na których zamieściły życzenia w języku angielskim. Następnie, drogą elektroniczną, zostały one  przekazane społecznościom szkolnym z Włoch, Grecji, a także uczestnikom z Polski. Następnie kartki ozdobiły ścianę przy sali lekcyjnej pierwszaków. Nasi uczniowie otrzymali natomiast kartki od włoskich oraz greckich uczniów. Założeniem działań była bowiem wymiana kartek pomiędzy przedszkolami oraz najmłodszymi klasami szkoły podstawowej (4-8 lat). Jego głównymi koordynatorkami były nauczycielki z Grecji, Theofani Adalouzidou oraz ΖΩΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.

Teraz czeka nas spotkanie on-line, by wszyscy uczestnicy projektu mogli się poznać.

Działania projektowe przyniosły bardzo wiele pozytywnych efektów:
- rozwój  swobodnej ekspresji twórczej młodych uczniów;
- poszerzanie wiedzy na temat Wielkanocy;
- doskonalenie umiejętności językowych;
- kształcenie umiejętności społecznych;
- doskonalenie umiejętności starannego i kształtnego pisania;
- kształcenie umiejętności cyfrowych.

Dzieci wywiązały się z zadania celująco.

By jednak nie pozostać na doskonaleniu umiejętności cyfrowych, klasa 1A wybrała się również na pocztę. Wyjście do Urzędu Pocztowego w Blizanowie miało na celu kształtowanie wiedzy na temat tradycji wielkanocnych: tradycyjna forma wysyłania kartek z życzeniami (połączenie tematyki z udziałem uczniów w projekcie eTwinning) oraz wysyłanie i odbieranie paczek na poczcie (odebranie prezentu od Zajączka); zapoznanie uczniów z pojęciami: nadawca / odbiorca.

Uczniowie zostali bardzo miło przyjęci, sami odebrali paczkę, a pracowników poczty obdarowali słodkimi upominkami.

Symbolicznymi słodkościami klasa 1A obdarowała również dyrekcję, nauczycieli, a także  pracowników niepedagogicznych.

Za zaangażowanie w projekt wielkie podziękowania należą się jednak nie tylko Dzieciom, ale także Rodzicom (czyli Zajączkowi).

Wszystkie te działania pozwoliły zastosować wiedzę w praktyce, bo przecież, jak pisał Konfucjusz: Czy to nie przyjemne, by się uczyć i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś?.

Teraz można już świętować, zatem:
Happy Easter!
Wesołych Świąt!