Dzikie Łabędzie. Uczniowie w teatrze
Na motywach jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena nowoczesną opowieść stworzyli znakomici specjaliści od teatru dziecięcego – Magda Żarnecka (tekst) i Przemysław Jaszczak (reżyseria) wraz z gronem współpracowników. Księżniczka Eliza ma przed sobą najważniejszą misję w życiu. Pod wpływem czaru jej ukochani bracia przemienili się w łabędzie – tylko od odwagi, przemyślności, dobroci serca i sprytu dziewczyny zależy, czy uda im się powrócić do ludzkiej postaci. Razem z Elizą udajemy się w zaczarowaną podróż, aby ponownie poskładać wszystkie rozrzucone puzzle i ułożyć rodzinę na nowo. Zachowując ramy opowieści Andersena, twórcy napisali jej współczesną wersję. Całości towarzyszą piosenki śpiewane na żywo oraz elementy teatru formy. Mądra opowieść w magicznej scenografii.
Opis spektaklu Dzikie Łabędzie, który przeczytać można na stronie internetowej kaliskiego teatru, doskonale oddaje to, co nasi uczniowie zobaczyć mogli na jego deskach. Przez dwa dni (wtorek, środa) młodzi odbiorcy sztuki z klas pierwszych, drugich, trzeciej oraz piątej wraz z opiekunami odwiedzali budynek teatru, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, będący jednocześnie honorową sceną narodową. Spośród działających do dzisiaj teatrów dramatycznych w Polsce tylko dwa są od niego starsze, a od 1936 nosi imię założyciela.
Celem wizyty było obejrzenie spektaklu, rozbudzenie u uczniów zainteresowania kulturą i sztuką, utrwalenie zasad prawidłowego zachowania się w teatrze oraz bezpiecznego podróżowania, integracja uczniów i nauczycieli klas pierwszych i drugich oraz kontynuacja obchodów setnej lekcji języka polskiego w klasie piątej. Uczniowie opuścili teatr z uśmiechem, nie mogąc doczekać się już kolejnego spektaklu.
Ewelina Orpel