Dzień Edukacji Narodowej. Pasowanie na ucznia

Utworzono dnia 16.10.2023

Poniedziałek, 16 października, minął w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blizanowie Drugim bardzo uroczyście. Przedpołudnie zintegrowało całą społeczność naszej placówki oraz gości specjalnych, Kierownik Wydziału Oświaty, Joannę Włodarczyk i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, Paulinę Wróblewską, na sali gimnastycznej, by wspólnie uczcić Dzień Edukacji Narodowej, połączony w tym roku z upamiętnieniem powstania Komisji Edukacji Narodowej - instytucji, która powołana została do życia z inicjatywy króla Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Była ona pionierem w dziedzinie edukacji i miała ogromny wpływ na rozwój polskiego szkolnictwa. Stanowiła ona również organ-protoplastę dzisiejszego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Z okazji święta wszystkich pracowników oświaty, odbyła się uroczysta gala Superbelfry 2023, prowadzona przez konferansjerów. Pełna humoru część artystyczna, przygotowana przez czwartoklasistów pod okiem wychowawcy, Mateusza Wódki, przeplatała wątki gali oscarowej z życzeniami i wierszami na temat nauczycieli. Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolego otrzymali nominację w sześciu kategoriach: "Mikrofon Roku, "Żartowniś Roku", "Złoty Wykładowca", "Bratnia Dusza", "Gorący Uśmiech" oraz "Aktor Drugoplanowy", spośród których następnie wyłoniono zwycięzców. Zwieńczeniem inscenizacji była tematyczna piosenka.

Dzień ten na długo pozostanie w pamięci również tegorocznym pierwszoklasistom. To oni bowiem, podczas uroczystego pasowania, przyjęci zostali w poczet pełnoprawnych uczniów szkoły podstawowowej. Swoją edukacyjną przygodę rozpoczęli z wielkim hukiem, dzięki wystrzelonemu przez rodziców konfetti. Młodzi adepci wiedzy musieli jednak najpierw zdać egzamin przeprowadzony przez swoje starsze koleżanki i starszych kolegów z samorządu uczniowskiego. Podczas części artystycznej wyjaśniono im również, że do ślubowania niepotrzebny jest welon i muszka, a jedynie symboliczny ołówek. Uroczystego aktu pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły, Ireneusz Pietrzak. Przyrzekali jednak nie tylko uczniowie. Ślubowanie złożyli bowiem również rodzice. Pierwszaki otrzymały symboliczne podarunki w postaci kuferków.

Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, podczas którego odśpiewano: Sto lat zarówno dla pierwszoklasistów, jak i nauczycieli oraz rodziców.

Dzieciom, rozpoczynającym szkolną karierę życzymy dużo zapału i chęci do zdobywania wiedzy, rodzicom natomiast serdecznie dziękujemy za zaufanie, zaangażowanie oraz pomoc w organizację jakże ważnej dla pierwszaków uroczystości. Wszystkim pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego życzymy natomiast wielu sukcesów nie tylk na gruncie zawodowym, ale i osobistym.

Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości, mającej na celu budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM, wykorzystujących technologię: zestaw nagłośnieniowy, kolumny, statywy.

Ewelina Orpel, Joanna Dudkowiak, Mateusz Wódka

Utworzono: 16.10.2023