Dzień Bezpiecznego Internetu. Ozoboty w klasach drugich

Utworzono dnia 12.02.2025

Dzięki urządzeniom mobilnym, Internet stał się integralną częścią życia nie tylko osób dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Nowe technologie mają wiele pozytywnych zastosowań, jednak używane zbyt często mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ich użytkowników. Tyczy się to szczególnie najmłodszych dzieci, które coraz częściej mają kontakt z urządzeniami ekranowymi.

By uświadomić im, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo w sieci, dzisiaj, tj. 12 lutego 2025 r., w klasach drugich zorganizowano obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Ustanowiony on został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku, a świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu Digital Europe. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Choć Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada w tym roku 11 lutego, jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych, są zaplanowane aż do końca marca 2024.

Dzień ten uczniowie klas drugich szkoły podstawowej spędzili w towarzystwie bibliotekarki Marioli Śmiecińskiej, pracownika Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, która przeprowadziła zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem materiałów prezentujących postać Necia, znanego dzieciom z klasy IIa od przedszkola oraz Ozobotów. Małe roboty miały za zadanie zapoznać uczniów z tym, jak być bezpiecznym nie tylko w świecie offline, ale także online. Jak zwykle zajęcia w towarzystwie bibliotekarek z kaliskiej Książnicy przyniosły dzieciom wiele radości, szczególnie, iż fragment drogi robocików mogły programować samodzielnie.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, oprócz zajęć z wykorzystaniem robotów, uczniowie klasy IIa biorą również udział w projekcie edukacyjnym z zakresu cyberprofilaktyki w ramach edukacji informatycznej, pt. Sieciaki. Jest nas więcej. Podstawą projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, wyposażony m.in. w filmy, książki, słuchowiska, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.

Zarówo dzięki projektowi, jak i zajęciom z panią bibliotekarką, uczniowie mogli rozwijać kluczowie umiejętości cyfrowe, ale także wziąć udział w cennych lekcjach o charakterze wychowawczo-profilaktycznym.

Kolejne obchody DBI już za rok. Do tego czasu uczniowie muszą pamiętać, że:
1. Zarówno dorośli, jak i wszystkie dzieci bardzo chętnie dzisiaj korzystają z sieci.
2. Jedźcie sobie dokąd tylko chcecie - rozkłady jazdu szukajcie w necie.
3. Dla kogo jutro słoneczko zaświeci? Prognozę pogody te znajdziesz w sieci.
4. Kliknij internetowy przelew bankowy i w jednej chwili opłaty masz z głowy.
5. Przez Internet można kupić, co się tylko chce, lecz komputer tego do domu nie wniesie.
6. Internet pomaga, uczy, bawi i rozwesela, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego przyjaciela.
7. Listy, dobre wieści, życzenia magiczne najszybciej dotrą wszędzie - elektronicznie.
8. Internet niestety jest wciągający, więc muszą uważać z niej korzystajacy!

Starsze klasy mogły natomiast zaznajomić się z treściami dotyczącymi netykiety poprzez prezentację multimedialną, wyświetlaną na szkolnym holu.
Koordynator Dnia Bezpiecznego Internetu - mgr Ewelina Orpel

Utworzono: 12.02.2025