Utworzono dnia 12.03.2024
Dzięki urządzeniom mobilnym, Internet stał się integralną częścią życia nie tylko osób dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Nowe technologie mają wiele pozytywnych zastosowań, jednak używane zbyt często mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ich użytkowników. Tyczy się to szczególnie najmłodszych dzieci, które coraz częściej mają kontakt z urządzeniami ekranowymi.
By uświadomić im, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo w sieci, dzisiaj, tj. 12 marca 2024 r., w klasach I-III zorganizowano obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
Ustanowiony on został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku, a świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Choć Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł w tym roku 6 lutego, jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych, są zaplanowane aż do końca marca 2024.
Dzień ten najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej spędzili w towarzystwie bibliotekarki Róży Pomiecińskiej-Żarnowskiej, pracownika Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Znana już dzieciom bibliotekarka Róża, przeprowadziła zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem materiałów interaktywnych. Dzieci pracowały burzą mózgów, definiując, czym jest Internet; przypomniały sobie, do czego służy sieć, zapoznały się z zasadami netykiety, a także miały za zadanie stworzyć własną. Przede wszystkim jednak dowiedziały się, jak być bezpiecznym nie tylko w świecie offline, ale także online. Podczas zajęć nie zabrakło również Ozobotów - małych robotów, które na celu miały ułożenie hasła: "netykieta". Jak zwykle zajęcia w towarzystwie bibliotekarki Róży przyniosły dzieciom wiele radości.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, oprócz zajęć z wykorzystaniem robotów, uczniowie klas pierwszych wzięli również udział w projekcie edukacyjnym z zakresu cyberprofilaktyki w ramach edukacji informatycznej, pt. "Plik i Folder", zrealizowanym przez Ewelinę Orpel (klasa Ia) oraz Ireneusza Pietrzaka (klasa Ib).
Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. Materiały edukacyjne projektu „Plik i Folder” adresowane są dla dzieci ze szkoły podstawowej. „Plik i Folder – na ścieżkach internetu” został przygotowany dla najmłodszych użytkowników sieci z klas 0-III szkoły podstawowej. Materiał składał się z dwóch krótkich odcinków. W odcinku pierwszym bohaterowie – Plik i Folder tłumaczą dzieciom podstawowe informacje dotyczące zjawiska. W drugim odcinku natomiast tytułowi bohaterowie przedstawiają dzieciom w jaki sposób mogą z sieci korzystać i jak robić to bezpiecznie.
Zarówo dzięki projektowi, jak i zajęciom z bibliotekarką Różą, uczniowie mogli rozwijać kluczowie umiejętości cyfrowe, ale także wziąć udział w cennych lekcjach o charakterze wychowawczo-profilaktycznym.
Kolejne obchody DBI już za rok. Do tego czasu uczniowie muszą pamiętać, że:
1. Zarówno dorośli, jak i wszystkie dzieci bardzo chętnie dzisiaj korzystają z sieci.
2. Jedźcie sobie dokąd tylko chcecie - rozkłady jazdu szukajcie w necie.
3. Dla kogo jutro słoneczko zaświeci? Prognozę pogody te znajdziesz w sieci.
4. Kliknij internetowy przelew bankowy i w jednej chwili opłaty masz z głowy.
5. Przez Internet można kupić, co się tylko chce, lecz komputer tego do domu nie wniesie.
6. Internet pomaga, uczy, bawi i rozwesela, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego przyjaciela.
7. Listy, dobre wieści, życzenia magiczne najszybciej dotrą wszędzie - elektronicznie.
8. Internet niestety jest wciągający, więc muszą uważać z niej korzystajacy!

Koordynator Dnia Bezpiecznego Internetu - mgr Ewelina Orpel
Utworzono: 12.03.2024