Dla Niepodległej!

Utworzono dnia 11.11.2023

Motto: Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości.

„Józef Piłsudski”

Wczorajsza uroczystość, przygotowana przez klasę V rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Śpiewali wszyscy począwszy od ósmoklasistów, aż do najmłodszych przedszkolaczków. Akademia poświęcona była naszej Ojczyźnie w 105 rocznicę odzyskania niepodległości, po 123 latach niewoli. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa. Uczciliśmy ten dzień głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Dzieje naszej ojczyzny to nie tylko dni szczęśliwe i spokojne. Chcąc przybliżyć nadejście wolności, Polacy wzniecali powstania narodowe, przelewali krew, cierpieli na zesłaniu i w więzieniach zaborców. Jednakże nasi pradziadowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci jak być Polakami.11 listopada to data symboliczna. Mimo wolności Polacy ciągle walczyli o suwerenność. Cenę wolności obrazują rozsiane krzyże po ziemi polskiej. Czy zawsze o nich pamiętamy?

Myśląc Ojczyzna, K. Wojtyła

Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która przebiega ku innym,

Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:

Z niej się wyłaniam … gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb.

Irena Tomczyk

Utworzono: 14.11.2023