Czytamy z sercem – akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży

Utworzono dnia 02.10.2023

W piątek 29 września nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej o nazwie ,,Czytamy z Sercem”. Jest to wydarzenie łączące dwa obchodzone tego dnia święta: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz poszerzenie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, funkcjonowania, symboliki , rozwijanie w uczestnikach akcji empatii, wrażliwości wobec ludzi cierpiących i chorych, a także propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach tegorocznej akcji odbyły się różne działania, takie jak głośne odczytanie fragmentów książki pt.: „Dziewczyna o kruchym sercu”, odgrywanie i prezentowanie scenek tematycznych, spotkanie z ratownikiem medycznym Piotrem Bogusiakiem w celu utrwalenia wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz kalambury, podczas których uczniowie prezentowali hasła związane z sercem. Prowadzącymi cały finał byli uczniowie klasy VII, którzy od rana rozdawali serduszka z cytatami, recepty dla nauczyciela, a na koniec finału o godzinie 12.00 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Wojciechem Widłakiem autorem „Dwu serc anioła” transmitowanym w Warszawie.

Poza tym uczniowie tej klasy już tydzień wcześniej mieli warsztaty czytelnicze z Panią Mariolą Śmiecińską, bibliotekarką z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, podczas których słuchali wykładu na temat zdrowia, oglądali film edukacyjny „Jak działa człowiek?”, czytali fragmenty książki o sercu, a następnie pracowali w grupach rozmawiając o uczuciach i wyjaśniając związki frazeologiczne.

Podobne warsztaty odbyli uczniowie klasy IB wraz z wychowawcą Panią Joanna Dudkowiak. Rozmawiali oni o sercu, kolorali serce, czytali bajkę oraz oglądali film edukacyjny. Na koniec kolorowali mandale i utworzyli ogromne serce dla Pana Dyrektora i Pani Wicedyrektor, które wręczyli podczas finału.

Mam nadzieję, że tą akcją zachęciliśmy dzieci do czytania nie tylko o sercu.

Nad organizacją finału czuwały Pani Mariola Śmiecińska, Zofia Szkiełka, Joanna Dudkowiak oraz Paulina Krysiak.

Utworzono: 03.10.2023