Czy to bajka, czy nie bajka? Rodzice wystąpili dla dzieci

Utworzono dnia 29.03.2023
Rodzice dzieci uczęszczających do zerówki w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Blizanowie Drugim wystąpili dla swoich pociech, wcielając się w rolę aktorów. Przedstawienie Nie pomoże nawet wróżka, kiedy brudna twoja nóżka. Kopciuszek w świecie online, które odbyło się w środowe przedpołudnie, 29 marca, stanowiło zwieńczenie wdrażanej w najstarszej grupie przedszkolnej innowacji pedagogicznej Bądź świadomy. Nie bądź z innej bajki, autorstwa nauczycielki, Eweliny Orpel. Innowatorskie działanie połączyło zarówno trzy pokolenia, jak i treści - bezpieczny Internet oraz utwory literatury dziecięcej. Podjęte przedsięwzięcie realizowane zostało w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.
Dzięki urządzeniom mobilnym Internet stał się integralną częścią życia nie tylko osób dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Nowe technologie mają wiele pozytywnych zastosowań, jednak używane zbyt często, mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ich użytkowników, w szczególności dzieci, które coraz częściej mają kontakt z urządzeniami ekranowymi. Zjawisko to ma także negatywny wpływ na rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. Często bowiem urządzenia ekranowe zastępują tradycyjne formy przekazu, chociażby literatury dziecięcej. Są również substytutem czasu, jaki rodzic / dziadek powinien spędzić z dzieckiem, szczególnie w najwcześniejszej fazie rozwoju. Ponadto dziecko, które w przedszkolu nie nabędzie nawyku sięgania po tradycyjne książki, również w szkole będzie miało z tym problem. Obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne było zatem doskonałym momentem, by wprowadzić uświadamiające zajęcia o charakterze wychowawczo-profilaktycznym.
Przez ponad miesiąc zerówka gościła w swojej sali szczególnych gości - babcie i dziadków, którzy cyklicznie przybywali, by przeczytać przedszkolakom, w tradycyjnej wersji, utwory literatury dziecięcej. Pszczoły odwiedziły fikcyjny świat: Królowej Śniegu, Czerwonego Kapturka, Śpiącej Królewny, a także wysłuchały historii rybaka i złotej rybki. Następnie, zgodnie z założeniami kampanii Bądź z innej bajki, dzieci obejrzały wymienione utwory w wersjach współczesnych, poruszających tematykę bezpieczeństwa w Internecie. Po wszystkim była rozmowa na temat poruszanego problemu, a rodzice otrzymali specjalne materiały tematyczne.
Ostatnie - piąte spotkanie, podczas którego jedna z babć przeczytała Kopciuszka, odbyło się 22 marca i połączone zostało z zajęciami z bibliotekarką, Różą Pomiecińską, pracownikiem Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, która poprzez różne zadania, przybliżyła Pszczołom tematykę bajek, baśni i legend, a także zwróciła uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo w świecie online jest równie ważne, jak to w świecie offline.
Zwieńczenie podjętych działań stanowiła szczególna inscenizacja pt. Nie pomoże dobra wróżka, kiedy brudna twoja nóżka. Kopciuszek w świecie online. Oparta na kanwie tradycyjnej historii Kopciuszka inscenizacja przeniosła odbiorców do współczesnego świata, w którym, by znaleźć miłość, nie trzeba wybrać się na bal, lecz zalogować na różnych portalach, a publikacje w mediach społecznościowych stają się codziennością. Ponadto, Książę szuka ukochanej, która nie zgubi pantofelka, lecz jej palec pasuje do zagubionego na balu smartphone'a. Cała historia, jak to zwykle bywa w bajkach, zakończy się happy endem, a dziecko Kopciuszka i Księcia, wspólnie z innymi bohaterami, wyśpiewa znamienne słowa: Raz, dwa, trzy i cztery, wyłączamy komputery!.
W role aktorów wcielili się rodzice oraz rodzeństwo najstarszej grupy przedszkolnej. Oprawę muzyczną podczas przedstawienia zapewnił, znany lokalnej publiczności, zespół wokalny Dynamitki. Elementy scenografii stanowiły pakiety drukowanych materiałów DBI 2023, które otrzymało 1000 pierwszych inicjatyw, zgłoszonych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy. Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej, objęte innowacją, przebrane były za bohaterów bajek, baśni i legend. Piękne stroje natomiast pochodziły z archiwum kaliskiego teatru, a także powstały z inicjatywy zaangażowanych rodziców, którzy zadbali również o słodki poczęstunek, zarówno dla dzieci, jak i zaproszonych gości. Na widowni zasiedli, m.in.: Wójt Gminy Blizanów, Sławomir Musioł; Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie Drugim, Ireneusz Pietrzak, wraz z wicedyrektor, Agnieszką Jurek; Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie Drugim, Paulina Wróblewska, która zapewniła uczestnikom innowacji publikacje z utworami literatury dziecięcej, niezbędne do jej realizacji oraz bibliotekarka, Krystyna Gronowska; instruktor Gminnego Domu Kultury w Blizanowie, Beata Sadowska; rodzice dzieci z grupy Pszczółki; uczniowie klasy I szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią, dzieci z pozostałych grup przedszkolnych, wraz z paniami oraz zaproszony personel przedszkola. Występ, podczas którego wspólne siły połączyli rodzice wraz z Dynamitkami, został nagrodzony gromkimi brawami.
Wdrożona innowacja pedagogiczna stanowiła zatem wypadkową działań o charakterze popularyzatorskim, jeśli chodzi o rozwój czytelnictwa wśród dzieci oraz profilaktycznym w zakresie bezpiecznego Internetu. Co więcej, w tradycyjny sposób zaangażowała babcie oraz dziadków w czytanie jednego z pięciu utworów literatury dziecięcej, a w nowatorski sposób - rodziców w działania teatralne. Innowacja ta połączyła zatem trzy pokolenia - dziadków, rodziców oraz wnuczęta. Miała ona motywować rodziców / dziadków oraz przedszkolaków do czytania / słuchania utworów literatury dziecięcej oraz do świadomego odbioru wirtualnych treści. Ponadto, w prosty sposób realizowała ona zagadnienia o charakterze wychowawczo-profilaktycznym, wspierając wychowawczą rolę rodziny oraz kształtując środowisko wychowawcze najmłodszych. Dzięki niej zrealizowane zostały również drogowskazy współczesnego przedszkolaka: alfabetyzacja, wielojęzyczność, cyfrowe, personalne, społeczne i uczenia się oraz obywatelskie.
Po obejrzeniu przedstawienia widzowie śmiało mogą teraz powtórzyć za Konopnicką: Czy to bajka, czy nie bajka. Myślcie sobie, jak tam chcecie, gdyż niewątpliwie podjęte w blizanowskim przedszkolu przedsięwzięcie: ucząc bawiło, a bawiąc uczyło.
 
Podczas realizacji innowacyjnego przedsięwzięcia, kiedy to rodzice wcielili się w role aktorów, a do obsady jako książę dołączył brat jednego z sześciolatków, uczeń klasy VIIIb, Franciszek Podogrodzki, wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, angażującej uczniów oraz sprzyjającej odkrywaniu ich talentów, rozwijanie zainteresowań, a także budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM, wykorzystujących technologię poprzez działanie, eksperymentowanie i zabawę. Realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów program pozwolił na użycie odpowiedniego zestawu nagłośnieniowego oraz nagranie przedstawienia z wykorzystaniem aparatu Olympus umieszczonego na statywie.

#LaboratoriaPrzyszłości
@Laboratoria Przyszłości
 
Ewelina Orpel
Utworzono: 29.03.2023