Bookcrossing

Utworzono dnia 13.06.2023

W Święto Wolnych Książek bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie przekazały przedszkolakom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie kilka dziecięcych książek z regału uwolnionej książki (bookcrossingu). Dla porównania książkę Hanny Januszewskiej z 1973r. „Sześć grubych ryb” i kilka tytułów Małgorzaty Strzałkowskiej sprzed kilku lat. Gdy zostaną przeczytane, grupa przyjdzie z nimi do blizanowskiej biblioteki i zostawią je w regale bookcrossing, który działa od 2016r. w korytarzu prowadzącym do placówki. Idea wędrującej książki polega na tym, by dzielić się z innymi radością czytania i swoim przykładem motywować innych. Czytanie książek otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia. BOOKCROSSING narodził się Stanach Zjednoczonych już w latach 80. Rozpowszechnił go w 2001 r. amerykański programista Ron Hornbaker. Stworzył stronę internetową www.bookcrossing.com, zrzeszającą miłośników literatury pragnących wymieniać się przeczytanymi książkami. Efekt przerósł oczekiwania inicjatora akcji – bowiem po trzech latach od powołania do życia idei słowo bookcrossing weszło do obiegu i trafiło do słownika Concise Oxford English Dictionary. Bookcrossing zyskał popularność i swoim zasięgiem objął cały świat. Do Polski idea „wędrującej książki” zawitała w 2003 r., zyskując sympatyków i entuzjastów. Od dwudziestu lat możemy dzielić się z czytelnikami różnych krajów własnymi i odnalezionymi książkami, śledzić ich nierzadko długą i ciekawą drogę, wymieniać się spostrzeżeniami, opiniami. W polskim serwisie bookcrossing.pl uwolniono 346 005 książek, w przestrzeni miejskiej funkcjonuje 20 457 półek, regałów bookcrossingowych, biblioteczek plenerowych. Od zeszłorocznego Święta Wolnych Książek działa plenerowa biblioteczka na placu przy siłowni plenerowej w Piotrowie.

Więcej na: http://www.blizanow.ug.gov.pl/index.php/1601-dzielmy-sie-z-innymi-radoscia-czytania-ksiazek

Paulina Wróblewska

Utworzono: 18.06.2023