Bomb(k)owa wycieczka

Wydmuchana ustami mistrza,
okrągła, pękata, przystojna,
przepięknie brokatem zdobiona,
dumna jest jak dama dostojna.

Wisi na zielonej gałązce,
puszy się lametą okryta,
szklana, krucha, pięknej urody,
bombka blaskiem świateł spowita.

Choć do Bożego Narodzenia pozostał miesiąc, już dziś w naszej szkole poczuć można było przedświąteczną atmosferę. Wszystko to za sprawą bomb(k)owej wycieczki do Fabryki Bombek Lotos-Duo w Nowej Obrze, do której wybrali się najmłodsi uczniowie z klas Ia, Ib i II. Dzieci, zwarte i gotowe, przyszły ubrane do placówki w świąteczne sweterki oraz bluzy, a ich głowy dekorowały świąteczne atrybuty. Na miejscu, wśród sypiącego się brokatu i mieniących wieloma barwami bombek, czekało bowiem na nie wiele atrakcji. Podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzali fabrykę bombek, przenosząc się tym samym w baśniowy świat dekoracji. Brali udział również w lekcji chemii z reakcjami Trommera i Tollensa, obserwując próbę lustra srebrowego. Zobaczyli także kunszt formowania baniek, niczym w manufakturze z XVIII wieku. Na teorii się jednak nie skończyło. Podczas warsztatów sami bowiem mogli stworzyć piękne dekoracje ze szkła. Każde dziecko otrzymało również bombkę  imieniem.
Wycieczka miałą na celu promowanie rękodzieła, a także uświadomienie dzieciom, jaki nakład pracy towarzyszy przy tworzeniu każdej unikatowej sztuki. Ponadto młodzi uczniowie mogli kształtować wiedzę na temat Świąt, rozwinąć inwencję twórczą i sprawność manualną, a także wzajemnie się zintegrować.

E. Orpel, J. Dudkowiak, A. Szkudlarek

Utworzono: 23.11.2023