BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024
W związku z tym, iż, według Podstawy programowej kształcenia ogólnego szkoła podstawowa ma m.in. ukierunkowanie ucznia ku wartościom; najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej to: aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju; a organizacja zajęć w klasach I-III ma na celu prowadzenie zajęć umożliwiających poznanie wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, społeczność szkolna, społeczność lokalna i regionalna, naród, oraz rozwijanie zachowań wynikających z tych wartości, a możliwych do zrozumienia przez dziecko na danym etapie rozwoju, klasy I-III w roku szkolnym 2024/2025 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn – włącz historię! Projekt ten doskonale wpisuje się w realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, mówiących o tym, iż szkoła ma być miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę, a jej zadaniem jest także wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego oraz pozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia, do którego w tym roku po raz kolejny przystąpili uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej, jest projekt BohaterOn w Twojej Szkole, który w bieżącym roku szkolnym przekształcony został w BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024. Głównym celem inicjatywy było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonej lekcji tematycznej pod tytułem Niezwykła piosenka. Podstawę zajęć stanowiło opowiadanie Magdaleny Górskiej. Wśród ulicznych strzałów, młodzi bohaterowie – Maniek, Rózia i Zosia – odnaleźli sposób na walkę z okupacyjną rzeczywistością, tworząc piosenkę dla Powstańców. Czy melodia, która łączy smutek z radością, może być tajną bronią przeciwko lękom wojny? - na pytanie próbowali odpowiedzięc aróewno główni bohaterowie, jak i uczniowie, tworząc kreatywne rysunki, odnosząc się do szkolnej lektury, czy oglądając zdjęcia z Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowieść osadzona była w realiach wojny i pokazała siłę przyjaźni i nadziei w trudnych czasach. W trosce o odbiorców materiałów na początku scenariusza znalazł się Kwadrans dla MŁODYCH GŁÓW – wskazówki i zadanie od psycholożki Joanny Szulc, ekspertki projektu MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym.
Na zakończenie projektu jego koordynator, mgr Ewelina Orpel, zamieściła wpis na stronie internetowej, zaświadczający o pamięci wobec bohaterów. Udział w projekcie niewątpliwie był bardzo pouczający. Uczniowie rozwijali umiejętność słuchania ze zrozumieniem; uświadomili sobie, że każdy człowiek – mały i duży – może walczyć o wolność, ale każdy na swój sposób; po zapoznaniu się z funkcjami, jakie pełnili najmłodsi w czasie Powstania Warszawskiego, pojęli, że walka o wolność to nie tylko walka z bronią w ręku oraz dowiedzieli się, jak wyglądali uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Ewelina Orpel