BohaterON. Włącz historię!

Utworzono dnia 19.10.2023

Rok w rok, o tej samej porze, do Dziadka Władka przychodzi listonosz z pewną bardzo ważną przesyłką. Co to za paczka? Czemu Dziadek Władek tak jej wypatruje i jakie wspomnienia przywołuje jej zawartość? Czego z tej opowieści nauczy się Zosia i co na to Kot? O tym dowiecie się wysłuchując nieoczywistej bajki – Niebajki o Powstaniu Warszawskim.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest projekt BohaterON w Twojej Szkole, do którego w bieżącym roku szkolnym przystąpili uczniowie z klas I-III. Głównym celem inicjatywy podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych.
W ramach projektu wszystkie klasy obejrzały przedstawienie dostosowane do wieku, oparte na relacji dziadek – wnuczka, które w prosty sposób wyjaśniło dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało także, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Zadaniem uczniów było także wykonanie i prezentacja plakatów, których temat brzmiał: Jestem patriotą / patriotką. Uczniowie rysowali siebie w sytuacji, która pokazuje, że są patriotami w czasie pokoju.
Udział w projekcie niewątpliwie nauczył dzieci, że patriotami może być każdy z nas w wielu różnych, codziennych sytuacjach, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju.

Koordynator akcji w szkole - Ewelina Orpel

Utworzono: 19.10.2023