Andrzejkowo w planetarium
Układ Słoneczny to obszar obejmujący Słońce wraz ze wszystkimi ciałami pozostającymi pod jego grawitacyjnym wpływem. Ciała te, to osiem planet (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun), co najmniej 166 ich księżyców, przynajmniej pięć planet karłowatych i ich sześć znanych księżyców, a także miliardy małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, obiekty pasa Kuipera, komety, meteoroidy i pył okołoplanetarny.
Mimo, że słowa te brzmią nader naukowo i dla dzieci dość abstrakcyjnie, w środowe przedpołudnie, 16 listopada 2022 r., również i one mogły zgłębiać tajniki Wszechświata. Wszystko to dzięki wizycie mobilnego planetarium i projekcji tematycznego filmu, podczas którego w prosty i przystępny sposób przedszkolaki zapoznały się z poszczególnymi planetami oraz ich charakterystyką, a dzięki efektowi kina sferycznego oraz efektom 3D, mogły poczuć się jakby naprawdę znajdowały się w Kosmosie. W tajemniczą podróż po galaktyce zabrał dzieci profesor, postać z książki, która w ciekawy sposób opowiedziała im o Układzie Słonecznym.
Wizyta mobilnego planetarium zrealizowana została z okazji przypadających pod koniec listopada Andrzejek, choć wcześniej niż mają one miejsce w kalendarzu. Tradycyjne Andrzejki bowiem to wróżby, które zaspokajają ciekawość, co na nasz temat mówią gwiazdy. W tym roku jednak nie pytaliśmy ich o przyszłość, lecz wybraliśmy się, podczas wizyty w mobilnym planetarium, w podróż dookoła Wszechświata, by Andrzejki spędzić w sposób inny, niż zwykle - uczyć się, jednocześnie świetnie się bawiąc.
Ewelina Orpel