UNFORGETABLE MEETING- NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE
W dniach 21.03-28.03 sześcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowej wymianie w ramach realizowanego w szkole projekty „Who wants to be a refugee?”. Uczniowie Katarzyna Czajczyńska, Katarzyna Szulc, Igor Fingas, Marcin Szkudlarek, Eliza Bartczak i Agata Gołza wraz z trzema nauczycielami dyrektorem szkoły panem Ireneuszem Pietrzakiem, panią Joanną Dudkowiak a także z koordynatorem projektu panią Agnieszką Węclewską spędzili wspaniałe chwile w miejscowości Pescara w regionie Abruzji. Gospodarzem spotkań była szkoła Liceo Artistico Musicale Coreutico „Misticoni-Bellisario” Pescara. Udział w wymianie wzięli również uczniowie z Turcji, Bułgarii i Danii.
Na pierwszym spotkaniu zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor Raffaella Cocco podczas koncertu pt.”Wind Mibe Orchestra”. Koncert ten został rozpoczęty hymnami z wszystkich państw biorących udział w projekcie. Następnie został przedstawiony plan pracy na kolejne dni a także prezentacje i filmy przygotowane przez poszczególne państwa dotyczące pierwszego etapu projektu. Uczniowie mieli również możliwość udziału w ćwiczeniach z dramy. Mogli oni poczuć się jak uchodźcy skazani na śmierć bądź też jak wolny ptak. Warsztaty i ćwiczenia zostały przeprowadzone przy dźwiękach muzyki, co nadało im szczególny charakter. Podczas przerwy uczniowie i nauczyciele mieli możliwość skosztowania typowych dla danego regionu potraw. Pod koniec dnia uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych jak i tanecznych.
Drugi dzień był równie interesujący i aktywizujący dla uczniów jak i nauczycieli. Podczas gdy nauczyciele brali udział w międzynarodowym zebraniu, gdzie omówiono zrealizowanie pierwszego etapu i zaplanowanie kolejnych spotkań i działań uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach z rzeźby i rysunku. Pracując w różnych grupach przygotowano prace artystyczne takie jak: kompas, wspólne niebo czy też wile twarzy. Prace te zostały zaprezentowane podczas ostatniego spotkania. Drugi dzień prac nad projektem został zakończony w budynku Liceum Artystycznym Giuseppe Misticoni koncertem pt. „Our Msical Common Roots” „Masze wspólne muzyczne korzenie”.
Trzeciego dnia wszyscy uczestnicy projektu mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z władzami prefektury, strażą przybrzeżną a także z dwoma uchodźcami. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się jak wyglądają kolejne etapy przyjmowania uchodźców do kraju, jak wygląda determinacja uchodźców by znaleźć się w kraju oferującym lepsze życie dla nich i ich rodzin, jak straż przybrzeżna ratuje wielu ludzi podczas swojej pracy a także jak uchodźcy radzą sobie w dalszym życiu. Ku zaskoczeniu wszystkich jeden z zaproszonych uchodźców napisał słowa piosenki i zaśpiewał ją w ramach podziękowania za to, co robimy i za to jak uczulamy naszych uczniów na temat uchodźców.
Kolejny dzień był poświęcony wizycie w domu Gabriela D’annuzio włoskiego lotnika wojskowego, poety dramaturga i prozaika znanego zwłaszcza dzięki bestsellerowej powieści Triumf śmierci. Następnie uczniowie mieli możliwość udziału w kolejnych próbach do przedstawienia.
Ostatni dzień pobytu w Pescarze został zorganizowany w budynku Aurum, w którym znajduje się sala przypominająca salę posiedzeniową Parlamentu Europejskiego. Dzięki prezentacji multimedialnej wszyscy uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda praca Parlamentu i głosowanie podczas spotkań. Następnie mieliśmy możliwość usłyszenia koncertu i zobaczenia przedstawienia ukazującego zmagania z jakim muszą zmierzyć się uchodźcy i często nie odnosząc sukcesu. Podczas spotkania można było obejrzeć prace wspólnie przygotowane przez uczniów z wszystkich szkół.
Czas spędzony w Pescarze, zajęcia, ćwiczenia i prace zespołowe spowodowały, że uczniowie z wszystkich państw biorących udział w projekcie bez problemów zintegrowali się, nawiązali znajomości z także rozwijali umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. To nowe doświadczenie wymiany, które miało miejsce przyniosło uczniom i nauczycielom wiele korzyści i bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Agnieszka Węclewska