FIRST TIME IN POLAND, FIRST TIME IN BLIZANÓW

Utworzono dnia 31.05.2018

W dniach 07.05-13.05 w naszej szkole miało miejsce wielkie wydarzenie przygotowane przez całą naszą społeczność a zaplanowane i zorganizowane przez dyrektora szkoły Pana Ireneusz Pietrzaka oraz koordynatorkę projektu Panią Agnieszkę Węclewską. Czterej partnerzy ze szkół z Danii, Włoch, Bułgarii i Turcji odwiedziło nas i uczestniczyło w realizacji kolejnego etapu projektu „Who wants to be a refugee?”.

Naszą wspólną pracę rozpoczęliśmy wizytą w Warszawie a później kontynuowaliśmy ją w naszej szkole. Każdy dzień był zaplanowany i przemyślany tak by wszyscy uczestnicy zrozumieli powagę realizowanego projektu i by mogli poznać historię, choć kilku uchodźców czy też imigrantów.

Podczas pierwszego dnia projektu w naszej szkole wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach chóru prowadzonych przez Panią Marię Szczap, zajęciach plastycznych prowadzonych prze Panią Agnieszkę Jurek i Panią Anetę Stanisławską a także w zajęciach kulinarnych prowadzonych przez panią Joannę Dudkowiak. Wszystkie zajęcia miały za zadanie integrować wszystkich przybyłych gości i naszych uczniów do wspólnej pracy. Wspólnie nauczyliśmy się, że pomimo iż pochodzimy z różnych krajów możemy razem współpracować i cieszyć się wypracowanymi efektami. Zorganizowane zajęcia dla wszystkich uczestników projektu cieszyły się wielkim powodzeniem i zaangażowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wspólną pracą stworzyliśmy piękny plakat przedstawiający powody migracji, problemy imigrantów, wpływ migracji a także sposób pomocy, jaki możemy zaoferować migrantom czy uchodźcom. W trakcie dnia mieliśmy też możliwość przejścia do gospodarstwa państwa Janas, gdzie pracuje wielu imigrantów z Ukrainy. Pan Kazimierz Janas wraz z małżonką Katarzyną oprowadzili nas po swoim gospodarstwie, przekazali kilka informacji o produkcji a także dali możliwość spróbowania zdrowych i pysznych pomidorów. Podczas tej wizyty mieliśmy możliwość poznania i zadania kilku pytań dwójce imigrantów z Ukrainy- Nazarowi Chudiyovych i Marii Gladyshyni.  Na koniec dnia podczas zajęć kulinarnych uczniowie wspólnie przygotowywali a potem spożywali jedną z charakterystycznych potraw w naszym kraju, którą są pierogi.

Następnego dnia projektu wszyscy uczestnicy projektu udali się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Na miejscu dzięki tłumaczeniu pani Agnieszki Węclewskiej mieliśmy okazję wysłuchać wypowiedzi starosty Krzysztofa Nosala na temat uchodźców i migracji a także wypowiedzi: „Migracja, a duszpasterstwo” Biskup Kaliski Edward Janiak Członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych Członek Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za granicą, a także ksiądz pochodzący z Ukrainy i prowadzący kościół i szkoły w Ostrowie Wielkopolskim dla osób z Ukrainy,  „Polska- moja druga Ojczyzna” – Eskan Darwich - Polak pochodzenia Kurdyjskiego od 23 lat mieszkający w Polsce,  „Imigracja i stereotypy. Studia w Kaliszu dla zagranicznych studentów” – prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz – Dziekan Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu  - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,   „Sytuacja imigrantów na kaliskim rynku pracy – Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu, „Powiat Kaliski – co warto zobaczyć?” – Wioletta Przybylska – Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Bardzo interesująca okazała się prezentacja opisująca projekt „Who wants to be a refugee?” przygotowana w dwóch językach przez Panią Agnieszkę Węclewską opisująca zagadnienia projektu i oczekiwane efekty.

Podczas wypowiedzi zebranych osób uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i rozmawiania o tematach wcześniej przedstawionych.  Po konferencji udaliśmy się na obiad do restauracji Alio prowadzonej przez Eskana Darwicha. Popołudnie wszyscy uczniowie spędzili w naszej szkole bardzo aktywnie podczas zajęć sportowych czy też zumby.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy krótkim zwiedzaniem najstarszego miasta w Polsce - Kalisza. Pan Włodzimierz Mikołajczyk wraz z tłumaczeniem Pani Agnieszki Węclewskiej opisał krótko historię grodu Calisia, pokazał pomnik Jana Pawła II, opowiedział o ratuszu mieszczącym się w centrum miasta a także pokazał pozostałości fundamentu muru obronnego i zamku. Ciekawostką dla zwiedzających okazał się pomnik książki i historia z nią związana a także tablica upamiętniająca Fryderyka Chopina. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość odwiedzenia zakładu produkcyjnego „Kaliszanka” i zobaczenia jak powstają wafelki czy inne pyszności w naszym regionie.

Popołudniem w naszej szkole został zorganizowany koncert finałowy. Pani Agnieszka Węclewska koordynator projektu w Polsce, która prowadziła cały koncert, przygotowała bardzo ciekawy harmonogram. Koncert rozpoczęliśmy pokazem tanecznym zespołu „Sixteen”, który prężnie działa w szkole a którego instruktorem jest Pani Małgorzata Janiak, potem wszyscy zaangażowani w projekt mieli okazję przedstawić swoje prezentacje i filmy oparte o temat przewodni „Introducing immigrants”. Kolejne części to występ chóru szkolnego a następnie międzynarodowego stworzonego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Blizanowie, Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym i wszystkich przybyłych uczniów z Danii, Włoch, Turcji i Bułgarii. Koncert zakończył się występem Orkiestry Dętej pod dyrygenturą pana Leszka Nowaka a także rozdaniem Certyfikatów, które wszystkim osobom zaangażowanym w projekt wręczył dyrektor szkoły Pan Ireneusz Pietrzak.

Czas spędzony w naszej szkole przyniósł wiele korzyści dla każdego uczestnika. Wszyscy zrozumieliśmy, że pomimo różnic kulturowych czy wyznaniowych potrafimy razem pracować i osiągnąć wielkie cele.

Serdeczne podziękowania składamy:

Państwu Kazimierzowi i Katarzynie Janas

Państwu Włodzimierzowi i Annie Cajler

Państwu Agnieszce i Tomaszowi Potasiak

A. Węclewska

 

Utworzono: 10.11.2023