Erasmus + w Beauvais we Francji

Utworzono dnia 30.03.2019

W dniach od 17 do 22 marca 2019 roku uczennice -  Aleksandra Cerekwicka, Martyna Cichorek, Olga Lis, Martyna Nowak i Sandra Słabowska brały udział w ostatniej już międzynarodowej wymianie uczniów w ramach projektu Watch, Learn, Act. Razem z trójką  nauczycieli – dyrektorem szkoły Ireneuszem Pietrzakiem, Elżbietą Matyjasz– koordynatorem projektu i Agnieszką Jurek spędzili ten czas w Beauvais we Francji. Gospodarzem spotkania było  Lycée Jeanne Hachette Beauvais . W wymianie brali udział również uczniowie z Rumunii, Turcji  i Włoch . W pierwszym dniu zostaliśmy powitani przez dyrektora szkoły , następnie uczniowie i nauczyciele oprowadzili nas po szkole oraz zaprezentowali    koncert chóru. Po południu uczniowie spędzili czas wykonując zadania przewidziane w projekcie . Uczniowie prezentowali nakręcony w swoim kraju wywiad z imigrantem. Nasi uczniowie pokazali krótki film pt. „Dlaczego tutaj jestem” - wywiad z  Eliną Gulasaryan z Gruzji, mieszkającą w Polsce od 24 lat, która pracuję w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu jako nauczyciel języka niemieckiego   oraz przedmiotów zawodowych . Opowiedziała ona o powodach emigracji, swoim życiu w Polsce oraz planach na przyszłość.  Następnie odbyły się warsztaty z edycji filmów: część teoretyczna i praktyczna.

W drugim dniu zwiedzaliśmy miasto Beauvais w którym znajduje się jedna z najsłynniejszych katedr francuskiego gotyku – pod wezwaniem św. Piotra o najwyższym sklepieniu gotyckim na świecie, o wysokości 48,5 metrów. Przeszliśmy ulicą Rue 27 Juin jedną z najstarszych w mieście  z budynkami  z fasadami charakteryzującymi się drewnianymi regałami nośnymi. Zobaczyliśmy główny rynek miasta z pomnikiem Jeanne Hatchette -lokalną bohaterką. Zjedliśmy w crêperie przysmak kuchni bretońskiej  crêpe rodzaj naleśników z nadzieniem słodkim lub słonym. Następnie udaliśmy się do ratusza na spotkanie z przedstawicielką władz lokalnych, która opowiedziała nam o migrantach w mieście. Po południu uczniowie podzieleni na grupy międzynarodowe przeprowadzali wywiady z migrantami z okolicy: z nauczycielem matematyki z Włoch, właścicielem restauracji z Turcji, fizjoterapeutą z Rumunii, nauczycielką w szkole podstawowej pochodzenia polskiego oraz przebywającymi w szkole uczniami z innych krajów w celu nakręcenia krótkich filmów.

Trzeci dzień uczniowie spędzili pracowicie na montowaniu i  edytowaniu filmów. Nauczyciele spotkali się w celu omówienia postępów w projekcie oraz stworzenia wspólnego e-booka podsumowującego wszystkie wyjazdy do Włoch, Rumunii, Polski i Francji  opisującego działania projektowe, warsztaty filmowe, porady dotyczące produkcji krótkich filmów dokumentalnych i metodologię utworzenia klubu filmowego.

W czwarty dzień pobytu   uczniowie udzielili wywiadu do szkolnego radia internetowego oraz  zajmowali się post produkcją filmową dodając efekty wizualne, napisy, muzykę. Wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć efekty pracy pięciu międzynarodowych zespołów i ocenić umiejętności uczniów nabyte w czasie trwania projektu w postaci  wywiadów z migrantami z Beauvais  przedstawionych jako jeden wspólny film. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami wykorzystując wiedzę nabytą w czasie warsztatów z kręcenia,  edycji i post produkcji filmowej. Wręczone zostały certyfikaty oraz w czasie kolacji pożegnalnej mieliśmy okazje spróbować specjałów kuchni francuskiej: tart i quiche de lorraine-słonej zapiekanki na kruchym cieście oraz lokalnych serów. Wieczorem w sali teatralnej obejrzeliśmy francuski film Amelia.

W ostatni dzień naszego pobytu zwiedziliśmy stolicę Francji Paryż wędrując śladami filmowej Amelii po historycznej dzielnicy miasta położonej  na wzgórzu - Montmartre. Zobaczyliśmy Moulin Rouge – najsłynniejszy paryski kabaret, kawiarnie w której kręcone były sceny do filmu Amelia  -Café des 2 Moulins, najstarszy w Paryżu  kabaret – Au Lapin Agile oraz bazylikę Sacré Coeur z której rozpościera się widok na całe miasto . Minęliśmy  Plac Republiki- miejsce imprez i demonstracji , Centre Georges Pompidou – muzeum sztuki współczesnej, ratusz paryski,  katedrę Notre-Dame, jeden z najstarszych i najbardziej znanych  uniwersytetów Sorbonę aż dotarliśmy do  wieży Eiffla postrzeganej jako symbol Paryża i Francji. Jadąc autobusem wzdłuż  Sekwany mijaliśmy Luwr-jedno z największych muzeów na świecie, Place de la Concorde- plac z egipskim obeliskiem, Most Aleksandra III – najokazalszy most  w mieście ,  Łuk triumfalny- jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Paryża będący częścią Pól Elizejskich, najsłynniejszej alei Paryża. Wizyta w stolicy Francji  pozostawiła niezapomniane wrażenia u uczniów.

Nasi uczniowie dużo czasu spędzali ze swoimi kolegami z innych krajów pracując w grupach międzynarodowych, rozwijając swoje umiejętności językowe i komunikacyjne . Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami wykorzystując wiedzę nabytą w czasie wcześniejszych warsztatów filmowych: kręcenia ,  edycji i post produkcji filmowej. Wyjazd do  Francji  pokazał że różne języki , kultura nie stanowią przeszkód w osiągnięciu wspólnych celów w tym przypadku tworzeniu krótkich filmów  dokumentalnych o problemach w zjednoczonej Europie.

E. Matyjasz

Utworzono: 10.11.2023