Pierwsza mobilność w Anglii za nami!
W dniach 30.11.- 03.12.2017r. Dyrektor szkoły Ireneusz Pietrzak i dwie nauczycielki języka angielskiego Pani Katarzyna Nowak i Pani Agnieszka Węclewska uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu organizacyjnym dotyczącym realizacji projektu unijnego pt. „Inclusive Learning for Students” w ramach międzynarodowego programu Erasmus plus – współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Celem tego projektu dotyczącego problemu wykluczenia społecznego (z powodu braku umiejętności) jest w szczególności:
- zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
- unikanie niepowodzeń szkolnych,
- promowanie włączania uczniów, bez względu na pochodzenie, specjalne potrzeby edukacyjne, w edukację i integrowania ze społeczeństwem,
- wyposażanie uczniów w wiedzę i umiejętności,
- tworzenie atrakcyjnego środowiska dla dzieci sprzyjającego uczeniu się i wspomagającego rozwój emocjonalny,
- dzielenie się dobrymi praktykami,
- stosowanie innowacyjnych metod.
01.12.2017r. przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich (z Anglii, Polski, Włoch, Grecji i Turcji) zebrali się w szkole Kingsmoor Academy mieszczącej się w Harlow, Essex
w Anglii. Wizyta rozpoczęła się od oprowadzenia nas po budynku szkoły przez Panią dyrektor Lesley Brennan i Panią Alev Ozten, zwiedzania sal lekcyjnych, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć wyposażenie szkoły, wystrój, dekoracje. Niezwykłym doświadczeniem była możliwość obserwowania nauczycieli i uczniów podczas pracy oraz podczas prób przedstawienia świątecznego.
Koordynatorzy projektu z poszczególnych krajów przedstawiali za pomocą prezentacji multimedialnych swoje szkoły (biorące udział w projekcie). Uczestnicy z zaciekawieniem przysłuchiwali się wypowiedziom o działalności szkół, prowadzonych zajęciach, oglądali zdjęcia pokazujące wygląd tych szkół, wyposażenie, dopytywali o szczegóły.
Podczas spotkania ustalono szczegóły związane z wdrażaniem projektu, terminy wymiany uczniów i nauczycieli, omówiono role i obowiązki każdej szkoły partnerskiej oraz wytyczne dotyczące kolejnej mobilności, która będzie miała miejsce w lutym we Włoszech.
Spotkanie międzynarodowe umożliwiło nam poznanie nauczycieli biorących udział
w projekcie, przybliżyło nam informacje o szkołach, w których pracują. Pozwoliło nam również na wymianę spostrzeżeń, wskazywaniu podobieństw i różnic, a tym samym poznaniu systemu szkolnictwa w krajach partnerskich.
K. Nowak